close
close

Reamm Org

MX News Update 2024

bacul43e

Complete postseason schedules in The Times area – Shaw Local

With the release of the Class 3A playoff schedules, the IHSA postseason picture is now complete for Times Area softball and baseball teams. Here’s a look at the base paths this postseason for Ottawa, Streator, Marquette, Seneca, Woodland/Flanagan-Cornell and the rest of the area ball clubs.

Monday May 13

Baseball: 2A Peoria Notre Dame Regional – El Paso-Gridley at Canton, 4:30 p.m.; Fieldcrest in Farmington, 4:30 p.m.; 2A Herscher Regional – Clifton Central at Bishop Mac, 4:30 p.m.; Momentum at Herscher, 4:30 p.m.; 2A Marengo Regional – Winnebago at Genoa-Kingston, 4:30 p.m.; Rockford Christian at Sandwich, 4:30 p.m.; 2A Hall Regional – Knoxville at Orion, 4:30 p.m.; 1A Serena Regional – Somonauk at Newark, 4:30 p.m.; 1A Roanoke-Benson Regional – WFC at Peoria Heights, 4:30 p.m.; 1A Ashton-Franklin Center Regional – Earlville at Indian Creek, 4:30 p.m.;.; Hiawatha at AFC, 4:30 p.m.; 1A St. Bede Regional – Midland in Putnam Co., 4:30 p.m

Softball: 2A Aurora Central Catholic Regional – Somonauk/Leland at Regina Dominican, 4:30 p.m.; 2A St. Bede Regional – Fieldcrest at Hall, 4:30 p.m.; 1A Indian Creek Regional – Earlville at Harvest Christian, 4:30 p.m.; 1A Walther Christian Regional – Hope Academy at Walther Christian, 4:30 p.m

Tuesday May 14

Softball: 2A Aurora Central Catholic Regional – Aurora Central Catholic vs. Somonauk/Regina winner, 4:30 p.m.; 2A Seneca Regional – Seneca vs. Iroquois West, 4:30 p.m.; Richmond-Burton vs. Sandwich, 6:30 p.m.; 2A St. Bede Regional – St. Bede vs. Fieldcrest/Hall winner, 4:30 p.m.; 1A Indian Creek Regional – Serena vs. Earlville/Harvest Christian winner, 4:30 p.m.; 1A Walther Christian Regional – WFC vs. Hope Academy/Walther Christian winner, 4:30 p.m.; Grant Park vs. Illinois Lutheran, 6:30 p.m.; 1A Newark Regional – Newark vs. Yorkville Christian, 4:30 p.m

Wednesday May 15

Baseball: 2A Peoria Notre Dame Regional – Brimfield vs. Canton/EPG winner, 4:30 p.m.; 2A Herscher Regional – Winner Manteno vs. Clifton Central/Bishop Mac, 4:30 p.m.; 2A Marengo Regional – Marengo vs. Winnebago/GK winner, 4:30 p.m.; 2A Hall Regional – IVC vs/Knoxville/Orion winner, 4:30 p.m.; Hall vs. Kewanee, 6:30 p.m.; 1A Serena Regional – Winner Marquette vs. Somonauk/Newark, 4 p.m.; 1A Roanoke-Benson Regional – Dwight vs. WFC/Peoria Heights winner, 4:30 p.m.; 1A Ashton-Franklin Center Regional – Winner Forreston vs. Earlville/Indian Creek, 4:30 p.m.; Amboy vs. Hiawatha/AFC winner, 7 p.m.; 1A St. Bede Regional – AlWood vs. Midland/Putnam Co. winner, 4:30 p.m

Softball: 2A Seneca Regional – Prairie Central vs. Lexington/Ridgeview, 4:30 p.m.; 2A St. Bede Regional – Midwest Central vs. El Paso-Gridley, 4:30 p.m.; 1A Indian Creek Regional – Marquette vs. Indian Creek, 4:30 p.m.; 1A Newark Regional – St. Edward vs. Woodlands Academy, 4:30 p.m

Thursday May 16

Baseball: 2A Peoria Notre Dame Regional – Peoria Notre Dame vs. winner Fieldcrest/Farmington, 4:30 p.m.; 2A Herscher Regional – Seneca vs. Momence/Herscher winner, 4:30 p.m.; 2A Marengo Regional – Stillman Valley vs. Rockford Christian/Sandwich winner, 4:30 p.m.; 1A Serena Regional – Yorkville Christian vs. Serena, 4 p.m.; 1A Roanoke-Benson Regional – Roanoke-Benson/Lowpoint-Wash. vs. Peoria Christian, 4:30 p.m.; 1A St. Bede Regional – St. Bede vs. Princeville, 4:30 p.m

Friday May 17

Softball: 2A Aurora Central Catholic Regional – Championship: 5 p.m.; 2A Seneca Regional – Championship: 4:30 p.m.; 2A St. Bede Regional – Championship: 4:30 p.m.; 1A Indian Creek Regional – Championship: 4:30 p.m.; 1A Newark Regional – Championship: 4:30 p.m

Saturday May 18

Baseball: 2A Peoria Notre Dame Regional – Championship: 11 a.m.; 2A Herscher Regional – Championship: 11 a.m.; 2A Marengo Regional – Championship: 11am; 2A Hall Regional – championship: 1 p.m.; 1A Serena Regional – Championship: 11am; 1A Roanoke-Benson Regional – Championship: 11 a.m.; 1A Ashton-Franklin Center Regional – Championship: 1:30 p.m.; 1A St. Bede Regional – Championship: 11am

Softball: 1A Walther Christian Regional – Championship: 10 a.m

Monday May 20

no postseason baseball/softball planned

Tuesday May 21

Softball: 3A Metamora Regional – Metamora vs. Kankakee, 4:30 p.m.; La Salle-Peru vs. Streator, 6:30 p.m.; 2A Marengo Sectional – Semifinals: 4:30 p.m.; 2A Herscher Sectional – Semifinals: 4:30 p.m.; 2A Peoria Notre Dame Sectional (Louisville Slugger Complex, Peoria) – Semifinals: 4:30 p.m., 6 p.m.; 1A Woodland Sectional – Semifinals: 4:30 p.m

Wednesday May 22

Baseball: 3A La Salle-Peru Regional – Morris vs. La Salle-Peru, 4 p.m.; Plano vs. Ottawa, 6:30 p.m.; 3A Pontiac Regional – Joliet Catholic vs. Pontiac, 4:30 p.m.; 2A Beecher Sectional – Semifinals: 2:00 PM, 4:30 PM; 2A IVC Sectional – Semifinals: 4:00 PM, 6:30 PM; 1A Harvest Christian Sectional – Semifinals: 4:00 PM, 6:30 PM; 1A Illinois Wesleyan Sectional (Horenberger Field) – Semifinals: 4:00 p.m., 6:30 p.m.

Softball: 3A Ottawa Regional – Ottawa vs. Plano, 4:30 p.m.; Morris vs. Bremen, 6:30 p.m.; 2A Marengo Sectional – Semifinals: 4:30 p.m.; 2A Herscher Sectional – Semifinals: 4:30 p.m.; 1A Woodland Sectional – Semifinals: 4:30 p.m

Thursday May 23

Baseball: 3A Pontiac Regional – Kankakee vs. Streator, 4:30 p.m

Friday May 24

Softball: 3A Metamora Regional – Championship: 4:30 p.m.; 2A Marengo Sectional – Championship: 4:30 p.m.; 2A Herscher Sectional – Championship: 4:30 p.m.; 2A Peoria Notre Dame Sectional (Louisville Slugger Complex, Peoria) – Championship: 5 p.m.; 1A Woodland Sectional – Championship: 4:30 p.m

Saturday May 25

Baseball: 3A La Salle-Peru Regional – Championship: 11 a.m.; 3A Pontiac Regional – Championship: 11 a.m.; 2A Beecher Sectional – Championship: 11 a.m.; 2A IVC Sectional – Championship: 2 p.m.; 1A Harvest Christian Sectional – Championship: 11 a.m.; 1A Illinois Wesleyan Sectional (Horenberger Field) – Championship: 11 a.m

Softball: 3A Ottawa Regional – Championship: 11 a.m

Monday May 27

Baseball: 2A Geneseo Supersectional (Richmond Hill Park) – 1 p.m.; 1A Rockford Rivets Supersectional (Rivets Stadium) – 1 p.m.; 1A Illinois Wesleyan Supersectional (Horenberger Field) – 11 a.m

Softball: 2A East Peoria Supersectional (EastSide Center) – 11 a.m.; 1A Illinois Wesleyan Supersectional (Carol Willis Park) – 11am

Tuesday May 28

Softball: 3A Washington Sectional – Semifinals: 4:30 p.m., 6:30 p.m.; 3A Lemont Sectional – Semifinals: 4:30 p.m

Wednesday May 29

Baseball: 3A Washington Sectional – Semifinals: 4:30 p.m., 7 p.m.

Softball: 3A Lemont Sectional – Semifinals: 4:30 p.m

Thursday May 30

no postseason baseball/softball planned

Friday May 31

Baseball: IHSA 2A State Finals (at Dozer Park, Peoria) – Semifinals: 4:00 PM, 7:00 PM; IHSA 1A State Finals (at Dozer Park, Peoria) – Semifinals: 10 a.m., 1 p.m.

Softball: 3A Washington Sectional – Championship: 6 p.m., 6:30 p.m.; 3A Lemont Sectional – Championship: 4:30 p.m.; IHSA 2A State Finals (at Louisville Slugger Complex, Peoria) – Semifinals: 3 p.m., 5 p.m.; IHSA 1A State Finals (at Louisville Slugger Complex, Peoria) – Semifinals: 10 a.m., 12:30 p.m.

Saturday June 1

Baseball: 3A Washington Sectional – Championship: 11 a.m.; IHSA 2A State Finals (at Dozer Park, Peoria) – 3rd Place: 4 p.m.; state championship: 7 p.m.; IHSA 1A State Finals (at Dozer Park, Peoria) – 3rd Place: 10 a.m.; state championship: 1 p.m

Softball: IHSA 2A State Finals (at Louisville Slugger Complex, Peoria) – 3rd Place: 1 p.m.; state championship: 3:30 p.m.; IHSA 1A State Finals (at the Louisville Slugger Complex, Peoria) – 3rd Place: 9:00 AM; state championship: 11:30 a.m

Monday June 3

Baseball: 3A Geneseo Supersectional – 6 p.m

Softball: 3A East Peoria Supersectional (EastSide Center) – 4:30 p.m

Tuesday June 4

no postseason baseball/softball planned

Wednesday June 5

no postseason baseball/softball planned

Thursday June 6

no postseason baseball/softball planned

Friday June 7

Baseball: IHSA 3A State Finals (Duly Health & Care Field, Joliet) – Semifinals: 10 a.m., 12 p.m.

Softball: IHSA 3A State Finals (Louisville Slugger Complex, Peoria) – Semifinals: 10 a.m., 12:30 p.m.

Saturday June 8

Baseball: IHSA 3A State Finals (Duly Health & Care Field, Joliet) – 3rd Place: 9:00 am; state championship: TBA

Softball: IHSA 3A State Finals (Louisville Slugger Complex, Peoria) – 3rd Place: 9:00 AM; state championship: 11:30 a.m